Zachodniopomorskie porcelanki
Strona główna ˇ Katalog wg miast ˇ Forum ˇ Galeria zdjęć ˇ Linki ˇ Edukacja ˇ Jak fotografować ˇ SzukajCzwartek, Czerwca 20, 2024
Nawigacja
Portal
  Strona główna
  Katalog wg miast
  Brak opisów
  Poszukujemy
  Literatura
  Forum
  Edukacja
  Galeria zdjęć
  Kontakt z autorami
  O nas

Szczecin - browary

Szczecin - inne A-D

Szczecin - inne F-H

Szczecin - inne J-L

Szczecin - inne M-R

Szczecin - inne S-T

Szczecin - inne V-Z

Stargard - browary

Stargard - inne

Kamień Pomorski

Chociwel

Banie

Dąbie

Dobra

Dobrzany

Dolice

Dziwnów

Golczewo

Goleniów

Gryfice

Gryfino

Gryfino powiat

Łobez

Maszewo

Międzyzdroje

Mrzeżyno

Niebuszewo
  Mauch

Niechorze
  Meyer

Nowogard

Płoty

Podjuchy

Police

Pyrzyce

Pyrzyce powiat

Resko

Rewal

Suchań

Świnoujście

Trzebiatów

Trzebiatów powiat

Węgorzyno
  Hanke

Wolin

Dodatki
  Linki - Porcelanki
  Linki - Kolekcjonerskie
  Linki - Regionalne
  Mapy Pomorza
  Jak fotografować
  Pytania
  Mapa portalu

W zbiorach:
Aktualnie w naszym katalogu:

odmian porcelanek


różnych firm

Ostatnio dodane firmy
Otto
Krüger Max
Kriedemann
Schwabe
König J. F.
Brederlow
Schienemann
Menschel
Schönfeld Fritz
Nowe komentarze
komentarze użytkownika Holera i juz nie będe ...
komentarze do zdjęć W jakim celu były wybi...
komentarze do artykułów Firma działała od 1861...
komentarze do artykułów przepraszam za niska j...
komentarze do artykułów Znalazłem informację, ...
komentarze użytkownika Bardzo pozytywnie. Je...
komentarze do artykułów Browar Eldena mieścił ...
komentarze do artykułów Zgadzam się całkowicie...
komentarze do artykułów Troszkę się nie zgodzę...
komentarze do artykułów http://www.allegro.pl/...
komentarze do zdjęć Może tu : http://www....
komentarze do artykułów W ten weekend trafił d...
komentarze do zdjęć Pytanie techniczne, gd...
komentarze do artykułów Porcelanka TYP 1 okrąg...
komentarze do artykułów Porcelanka TYP 1 może...
komentarze do artykułów Porcelanka TYP 3 może ...
komentarze do artykułów Znana porcelanka TYP 1...
komentarze do artykułów Znany egz.porcelanki ...
komentarze do artykułów Znane egz. porcelanek ...
komentarze do artykułów Porcelanka TYP 1 może ...
O projekcie
Na stronie znajduje się:
Artykułów:362
Zdjęć w galerii:215

Artykuły z naszej strony
były przeglądane
723694 razy!
Jak fotografować
Krótki kurs robienia zdjęć na naszą stronę internetową.

Zaawansowanych Użytkowników przepraszam za część "łopatologiczną". Ale nie każdy ma jeszcze wprawę w fotografowaniu, a początkującym tych parę rad na pewno się przyda


1) Jak zrobić dobre zdjęcia porcelanek?

Potrzebne są do tego cztery rzeczy:
- dokładne ustawienie aparatu nad obiektem
- włączona funkcja makro
- odpowiednie oświetlenie (najlepiej dzienne i/lub rozproszone)
- ładne tło

Opiszę je dokładniej.

Przede wszystkim, nigdy nie fotografować porcelanek pod kątem, tylko z góry, dla uniknięcia zniekształceń.

I bardzo ważne: przy robieniu zdjęć używajcie funkcji MAKRO. Jest ona dostępna w KAŻDYM aparacie cyfrowym (za wyjątkiem tych z telefonu komórkowego). Zwykle jest oznaczona uniwersalną ikonką z kwiatuszkiem:

Bez włączenia tego zdjęcia z bliska będą po prostu nieostre, zaś oddalanie się z aparatem i fotografowanie z daleka jest niepotrzebną stratą Waszego czasu. Malutkie obiekty na nieproporcjonalnie dużym tle często po przycięciu okazują się za małe nawet do tego naszego katalogu, i tak dość spartańskiego w rozmiarze fotek. Nie możemy ich więc dodać w takiej postaci, jeśli chcemy trzymać choć ten minimalny poziom jakościowy.

Najlepiej też fotografować przy świetle dziennym, żeby uniknąć odbić błysku z flesza na porcelance.

Ja robię te zdjęcia na parapecie okna, wychodzącego na południe. Generalnie zasada jest taka, żeby było w miarę jasno, ale bez silnego słońca, które mogłoby spowodować powstawanie cieni. Czyli np. wykorzystuję moment, gdy słońce na chwilę chowa się za jakąś niewielką chmurką.

I koniecznie światło powinno być rozproszone. W pierwszej wersji tej porady, jeszcze w ramach "Pytań" na naszej stronie, nie przywiązywałem do tego wagi. Niedawno jednak miałem okazję to przetestować i porównać, no i bez dwóch zdań fotografie ze światłem rozproszonym były lepsze. Mniej cieni i odblasków na obiektach.

Pokażę tu wygląd mojego własnego "laboratorium" do zdjęć porcelanek. Jest dość spartańskie, niemniej w zupełności wystarczy do ładnych zdjęć.


(kliknij, żeby zobaczyć powiększenie)

Wspomniany parapet okna wychodzącego na południe. Na szybie przyklejony taśmą klejącą arkusz półprzeźroczystej kalki technicznej (do rozpraszania światła). Jakieś ładne, kolorowe tło. Czyli u mnie po prostu zwykły arkusz z kolorowego bloku szkolnego. Obecnie używam jasnego tła, tak jak kolega Brzeczka, z tym że on preferuje zbliżone do bieli, ja natomiast jasnozielone. Doświadczalnie wypróbowałem, że z moim aparatem (już nie takim młodym Canonem PowerShot A200) porcelanki na zielonym tle wyglądały najładniej. Ale nie musicie się tym sugerować. Ładnie wyglądają także fotografie na czarnym tle, które preferuje kolega Rad21. Też czasami tego używam. Biorę w tym celu takie wysłużone etui na 48 płyt CD, z okładkami z czarnego materiału (również widoczne na załączonej fotografii).

Usilnie Wam doradzam stosowanie także materiału, lub jakiegoś kolorowego papieru. W każdym razie czegoś jednolitego kolorystycznie. Deska czy korek raczej się tu nie nadają.

Porcelanki najlepiej też fotografować pojedynczo.

Ostatnia sprawa, to mały element mocujący porcelankę na czas robienia zdjęcia, żeby się nie przesuwała i same napisy na niej był we właściwej pozycji. Wykorzystuję tu po prostu mały kawałek plasteliny, taki krążek o średnicy ok. 19 mm. Dobrze utrzymuje porcelankę w miejscu, nie widać go na fotografii, no i przede wszystkim daje się łatwo oddzielić, bez uszkodzenia czy zabrudzenia naszego okazu.

I bardzo ważna rzecz, związana z tym ostatnim. Jeśli będziecie robić zdjęcia do naszego internetowego katalogu (bo akurat nic mi do Waszych prywatnych), to spróbujcie idealnie ustawić obiekt - tzn. jego napisy - przed sfotografowaniem. Na skanerze byłoby to zapewne niemożliwe, tam obiekty często przemieszczają się od drgań pracującego urządzenia, ale przy fotografowaniu z użyciem w/w kawałka plasteliny to bardzo prosta czynność. A, niestety, robienie tego dopiero po fakcie - czyli obrót gotowego obrazka w formacie JPG o kilka stopni, powoduje zwykle zauważalną utratę ostrości zdjęcia.


2) Jak dodawać Wasze zdjęcia nowych odmian do katalogu?

Najprościej będzie po prostu wysyłać je na mój adres na Gmail, przez panel "Kontakt" na naszej stronie. Tylko gorąca prośba o zdjęcia porcelanek z góry (nie pod kątem), jak to opisałem wyżej.

Co do samych fotografii, to mile widziany szeroki margines ze wszystkich stron porcelanki, żeby łatwiej można było przyciąć, lub czasem obrócić. I z tego powodu najlepiej też, żeby każdą porcelankę fotografować oddzielnie. Bardziej zaawansowani Użytkownicy (np. kolega administrator Brzeczka) przysyłają mi zdjęcia już przycięte, więc przy nich akurat nie jest potrzebna żadna obróbka.

Innym zaawansowanym Użytkownikom mogę tylko dorzucić jeden trick, który sam stosuję. Przy przycinaniu zdjęć okrągłych porcelanek (funkcja po ang. zwana Crop - nie wiem, jak to będzie w różnych spolszczeniach) używajcie narzędzia w postaci kwadratu, a nie prostokąta. Dzięki równym proporcjom obiekty ładnie wyglądają w naszym katalogu, gdy ułożymy je w rzędach.

Minimalne wymaganie jakościowe to obecnie 150x150 pikseli dla okrągłej porcelanki po przycięciu, a dla podłużnej w okolicach 220 (dłuższy bok) i 150 (krótszy). Z tym że wolałbym ciut większe, w okolicach 200x200 pikseli dla okrągłej porcelanki po przycięciu. Myślę już o powiększeniu tych wszystkich zdjęć w naszym katalogu, mniej więcej o jedną czwartą, do formatu używanego na innych stronach "porcelankowych".

Jeśli tych zdjęć do przesłania macie więcej, to doradzam skorzystanie z amerykańskiego bezpłatnego serwisu Box.Net. Można tam bardzo wygodnie przechowywać duże ilości plików (czyli też zdjęć) w różnych dowolnie nazwanych folderach. Zainteresowanym wysyłacie tylko link do konkretnego, wybranego foldera (inne Wasze wrzuty i foldery będą dla oglądających niedostępne, dopóki też nie wyślecie im linków). I otwiera się pole do popisu. Na przykład osobny folder z Waszymi podwójnymi porcelankami na wymianę, który podsyłacie zainteresowanym. Albo najlepsze okazy z kolekcji czy skarby z ostatnich wykopalisk. No i - mam nadzieję - osobny folder dla strony Zachodniopomorskie Porcelanki.

Bardzo łatwo tym zarządzać, no i za darmo mamy aż 1 gigabajt wolnego miejsca. Sam używam Box.neta dość intensywnie w sprawach związanych z moją drugą stroną internetową, o Kresach. Oraz prywatnie, gdy trzeba coś podesłać kolegom do obejrzenia. Jest to o tyle wygodne, że kontrolujemy cały proces dodawania (od razu widać czy się udało), no i adresatowi wysyłamy tylko sam link w liście, nie obciążając swoich ani jego skrzynek pocztowym. Na samym końcu zamieszczę ilustrowany opis, jak się tym serwisem posługiwać.


3) Jak wklejać fotografie na naszym forum?

Można to zrobić, korzystając z dwóch darmowych miejsc do przechowywania zdjęć - amerykańskiego serwisu Imageshack lub polskiego serwisu Fotosik. Opiszę je po kolei.

a) serwis Imageshack

adres: http://www.imageshack.us

W okienku na ich stronie głównej naciskamy "przeglądaj", wybieramy nasz obrazek z dysku, a potem wciskamy "host it!"

Po załadowaniu pliku pojawi się drugie okno. W górnej części okna są przygotowane skróty do naszego obrazka, żeby na forum wyświetlał w postaci miniaturki (rozwijanej po kliknięciu), w dolnej skróty do wyświetlania go od razu w pełnym rozmiarze. Na naszej stronie używajcie tych zaznaczonych, czyli drugiego z góry dla miniaturek (Thumbnail for forums(1)) i pierwszego z góry dla pełnego rozmiaru (Hotlink for forums (1)). Zaznacza się taki skrót, kopiuje go do pamięci (lub pliku tekstowego) a potem wkleja w Waszym poście u nas na forum.


Z tym że jedna porada. Jeśli Wasz plik jest dużych rozmiarów, lepiej jest jednak dawać go jako miniaturkę. Przyśpiesza to ładowanie się postu z forum. Przy kolejnych przeglądaniach tego samego postu, gdy chcemy dotrzeć do umieszczonych na samym dole najnowszych wpisów, czekanie i przewijanie czasem trwa trochę długo, jeśli są w nim duże obrazki. Miniaturki są dużo wygodniejsze.

Poniżej zamieszczam przykłady wrzutów na Imageshacka: jak wygląda taka miniaturka i zdjęcie w pełnym rozmiarze:

Tak zaś wyglądają gotowe przykłady:

Miniaturka:

Obrazek w pełnym rozmiarze:

b) polski serwis Fotosik

adres: http://www.fotosik.pl/

Według mnie w naszych zastosowaniach jest gorszy i denerwujący w obsłudze. Dodane pliki będą widoczne dla wszystkich, a jeśli tego nie chcecie, trzeba przejść przez denerwujące kolejne okno, którego nie ma na Imageshacku. Miniaturka nie zawiera też wiadomości o rozmiarze pliku. Jedyna zaleta, to język polski.

Moim zdaniem Fotosik w zastosowaniu kolekcjonerskim to badziew. Za to przepięknie się nadaje do wszelkich fotografii rodzinnych czy pejzaży. Ale to akurat nie jest celem naszej strony o porcelankach. Doradzam więc sprawdzonego Imageshacka, a osługę w/w Fotosika zamieszczam tylko dla porządku.

Tak wygląda dodawanie zdjęć. Być może zarejestrowani nie muszą klikać w ten drugi ekran?


A tak wygląda trzecie okno, już po dodaniu plików. Do wklejenia na naszym forum nadają się okienka drugie z góry (dla miniaturki) i trzecia z góry (dla obrazka w pełnym rozmiarze). T

Tak zaś wyglądają gotowe przykłady:

Miniaturka:

Obrazek w pełnym rozmiarze:


4) Jak posługiwać się serwisem Box.Net?

adres: http://www.box.net

Przede wszystkim, serwis ten wymaga rejestracji (bezpłatnej). Chyba każdy sobie z tym poradzi, wiec ten etap pominę.

Po zalogowaniu wchodzimy do "My Files"

Przy pierwszym użyciu to miejsce będzie oczywiście jeszcze puste. Klikamy na New Folder.

Wpisujemy jego nazwę.

Pojawi się ikonka naszego folderu z właśnie nadaną nazwą.

Klikamy w nią i widzimy taki oto widok:

Folder jest jeszcze pusty. Klikamy więc na "Upload new files" i wskazujemy (lub przeciągamy) pliki z naszego komputera, które chcemy tu dodać.

Gotowe. Po zakończeniu dodawania znów wchodzimy do "My Files"

I tam na naszym nowym folderze klikamy prawym przyciskiem myszy i z rozwijanej listy wybieramy "Link to this folder"

Teraz najważniejsza część pracy: pobieranie linka, który potem wyślemy naszym znajomym. Musimy tu zaznaczyć cały link i skopiować go do pamięci, a potem wkleić w jakimś pliku tekstowym czy w liście. Możemy też wysłać ten link od razu do adresata (Send Link).

Jak taki folder wygląda, możecie zobaczyć klikając w poniższy link:

http://www.box.net/shared/wih5g55wkk

Komentarze
wojtascammin dnia maja 13 2016 00:58:21
Holera i juz nie będe się z tym motałsmiley
Dodaj komentarz
Zaloguj się, żeby móc dodawać komentarze.
Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło

Zapamiętaj mnieRejestracja
Zapomniane hasło?
Użytkowników Online
Gości Online: 57
Brak Użytkowników Online

Zarejestrowanych Użytkowników: 83
Nieaktywowany Użytkownik: 2
Najnowszy Użytkownik: ~bula1237
Ostatnio widziani
bula1237101 tygodni
Administrator101 tygodni
Romko178 tygodni
Stolp185 tygodni
KangurPL196 tygodni
pivaria259 tygodni
Uszat264 tygodni
jaceko30288 tygodni
Ksiadz315 tygodni
morfeusz1981349 tygodni
Mapa


Interaktywna mapa
szczecińskich browarów
Nowości w Galerii

Stargard Kuppermann awers


Stargard Kuppermann rewers


Elysium 2a


Elysium 2b


Bergschloss rewers

Losowa fotografia
Minimalne wymagania
MINIMALNE WYMAGANIA
BY ZDJĘCIE NADAWAŁO SIĘ
DO NASZEGO KATALOGU:

Fotografia z góry, nie pod kątem. Po przycięciu do wąskiego marginesu rozmiary boków nie mogą być mniejsze od podanych na obrazku.

Wybierz Skórkę
Skórka
Security System 1.7 Š 2006 by BS-Fusion Deutschland
CTracker - cback.de


Inne projekty autora


Olejów na Podolu


Wycinki ze starych gazet
1731520 Unikalnych wizyt

Powered by PHP-Fusion v6.01 || eXtreme fusion by eXtreme Crew © 2003-2005