Jak zrobić dobre zdjęcia porcelanek?
Temat został rozszerzony i przeniesiony w osobne miejsce - pozycja "Jak fotografować" w menu "Dodatki"
Porcelanki z jakich miejscowości nas interesują?
Niestety, musimy się ograniczyć tylko do tej części dawnego niemieckiego Pomorza, która należała dawniej do województwa szczecińskiego. Czyli, mówiąc ogólnie, nie wychodzimy poza linię miast Trzebiatów - Resko - Łobez - Ińsko - Suchań - Pyrzyce - Gryfino.
Z dwóch powodów. Po pierwsze menu naszej strony jest już i tak mocno przeładowane, a musi jeszcze wystarczyć na kolejne firmy z już istniejących miejscowości. Nie jestem programistą i nie umiem tworzyć stron od zera, korzystam więc z gotowych i wygodnych w obsłudze szablonów Fusion. A te mają swoje ograniczenia. Teoretycznie możnaby umieścić te dane w innym miejscu, np. z wejściem tylko przez Artykuły (bez tej rozwijanej listy ze strony głównej), ale tu się niestety pojawia problem numer dwa.
Po drugie sprawa opisów i numeracji typów porcelanek, jak w prawdziwym katalogu. Bez sensu byłoby dodawać sobie kolejną robotę, nie skończywszy tej pierwszej. Dopóki więc istniejące już firmy nie zostaną porządnie opisane, a porcelanki ponumerowane (tu by się zresztą przydała jakaś szersza dyskusja na forum), nie zamierzamy rozszerzać naszego katalogu.
Ale w dalszej perspektywie (zapewne w okolicach wakacji), gdyby dało się ukończyć zamierzone prace, rozszerzenie katalogu o kolejne miasta z terenu obecnego województwa zachodniopomorskiego nie jest wykluczone, a nawet byłoby wskazane.
To jednak sprawa przyszłości, zależnej nie tylko ode mnie. Obecnie na 100% mogę Wam obiecać tylko stałe uaktualnianie katalogu o kolejne zdjęcia porcelanek, jakie doszły w kolekcjach moich współpracowników lub zostały nam przysłane przez internet.
Kiedy będą opisy do porcelanek?
Niestety, nie tak prędko, jak byśmy wszyscy chcieli. W naszej grupie znajomych jedni mają więcej wiedzy i źródeł, ale mniej wolnego czasu, ze względu na działalność zawodową i rodzinę. Inni z kolei odwrotnie, trochę więcej czasu, za to niewiele wiedzy i źródeł (poza rodzinnym Stargardem). Ale coś już powoli zaczniemy robić. Najpierw małe miejscowości pomorskie, a w okolicach ferii szkolnych ruszy miasto Szczecin. Na początek tylko z dwóch źródeł, żeby nie było pusto przy patentach. Z katalogu browarów Manfrieda Frädricha (rojącego się niestety od błędów) i z książki adresowej Rzeszy na rok 1915. Później może uda się te dane uzupełnić i zaktualizować.
Na "wysoki połysk" będzie tylko Stargard Szczeciński. W najbliższym czasie dojdą tu jeszcze zdjęcia typów butelek dla wielu producentów i sprzedawców.
Jak uzyskać niemieckie litery w tekście?
(rada dla pracujących w Windows, bo innych systemów nie znam)
Trzymając wciśnięty klawisz "Alt" wystukuje się po kolei podane niżej trzy cyfry na klawiaturze numerycznej
małe litery:
ä (a umlaut) "Alt" + 132
ë (e umlaut) "Alt" + 137
ö (o umlaut) "Alt" + 148
ü (u umlaut) "Alt" + 129
ß (podwójne s) "Alt" + 225
duże litery:
Ä (A umlaut) "Alt" + 142
Ë (E umlaut) "Alt" + 211
Ö (O umlaut) "Alt" + 153
Ü (U umlaut) "Alt" + 154
|